Наукові відділи та клінічні відділення
Наукові відділи та клінічні відділенняВідділ анестезіології та інтенсивної терапіїВідділ торако-абдомінальної хірургіїВідділ трансплантації ниркиВідділ трансплантації та хірургії серцяВідділ хірургії підшлункової залози, лапароскопічної та реконструктивної хірургії жовчовивідних протокВідділ трансплантації та хірургії печінкиВідділ мікросудинної, пластичної та відновлювальної хірургіїВідділ хірургії магістральних судинВідділ хірургії поєднаної патології та захворювань заочеревинного просторуВідділ ендоваскулярної хірургії та інтервенційної радіологіїВідділ променевої та функціональної діагностикиВідділення ендоскопіїВідділення онкологіїВідділення променевої терапіїВідділення ультразвукової і функціональної діагностикиВідділ лабораторної діагностикиВідділ патологічної анатомії та цитологіїВідділ науково-організаційної роботи та інформаціїВідділ експериментальної хірургіїВідділ нефрології та діалізуЗагальні клінічні підрозділи
Чернуха.jpg
Чернуха Лариса Михайлівна
Посада: Головний науковий співробітник
Місце навчання: Київський медичний інститут
Стаж: 41 років

Доктор медичних наук, професор, головний науковий співробітник відділу хірургії судин

Лікар - судинний хірург вищої категорії Національного Інституту хірургії та трансплантології ім. О.О.Шалімова НАМН України. Є головним флебологом України, а також провідним фахівцем України та експертом міжнародного рівня (IUA (International Union Angiology), UIP (Union International Phlebology), EVF (European Venous Forum) з питань флеболімфології та ангіології

Народилася в м. Києві в сім'ї службовців. З відзнакою закінчила середню школу в м.Києві і вступила до Київського медичного інституту. Закінчила інститут з відзнакою, одержала спеціальність – лікувальна справа.

У 1983 р. прийшла на роботу в Київський інститут клінічної та експериментальної хірургії у відділ мікросудинної хірургії на посаду лікаря-хірурга.

Одночасно з практичною діяльністю – лікування хворих з тромбозами глибоких вен, післятромботичною хворобою, варикозною хворобою, в т.ч. тяжкими формами хронічної венозної недостатності – трофічними виразками, первинною і вторинною лімфедемою, ліпедемою, післямастектомічним синдромом, вродженими судинними мальформаціями, хронічними венозними тазовими порушеннями т.ін. проводила науковий аналіз безпосередніх та віддалених результатів консервативного та оперативного лікування хворих та впроваджувала запропоновані новітні підходи в лікуванні. Першою в Україні застосувала метод ендовенозної лазерної коагуляціїї у хворих з патологією вен, в т.ч. при хронічних захворюваннях вен тазу та вродженою патологією судин. Першою в Україні почала застосовувати мініінвазивні підходи в лікуванні пацієнтів з вроджениеми судинними мальформаціями кінцівок і тазу. Є автором більше ніж 60 винаходів.

У 1994 р. захистила дисертацію на тему «Лімфовенозні анастомози у комплексному лікуванні хворих з первинною лімфедемою нижніх кінцівок» та отримала ступінь кандидата медичних наук. Згідно даної тематики надруковано більше 70 наукових праць та отримано 15 патентів на винаходи. У 2004 р. захистила дисертацію на тему «Комплексне лікування хворих з тяжкими формами хронічної венозної недостатності нижніх кінцівок» та отримала ступінь доктора медичних наук. Згідно даної тематики надруковано більше 150 наукових праць та отримано 23 патенти на винаходи.

У 2000 р. отримала посаду старшого наукового співробітника відділу мікросудинної та пластичної хірургії, у 2005 р. – провідного наукового співробітника відділу хірургії судин, в 2017 – головного наукового співробітника відділу хірургії судин . 

В 2005 році організувала флеболімфологічну секцію в рамках Асоціації судинних хірургів України, яка в подальшому реорганізована в  Асоціацією судинних хірургів, флебологів, ангіологів України. Започаткувала напрямок флеболімфології  та ангіології в Україні. Є віце-президентом Асоціації судинних хірургів , флебологів, ангіологів України. Є автором та головою ініціативної робочої групи по створенню протоколів, консенсусів та керівництв з питань флеболімфології та ангіології , а також головним редактором журналу «Клінічна флебологія».

Є провідним фахівцем України з питань флеболімфології та ангіології. Приймає активну участь у роботі конгресів з судинної хірургії  в Україні (є співзасновником щорічного головного конгресу судинних хірургів, флебологів, ангіологів України – «Сухаревські читання») та за кордоном. Неодноразово стажувалася за кордоном у провідних клініках. Проводить велику науково-організаційну роботу, спрямовану на підвищення рівня знань лікарів з питань флебології, лімфології та ангіології та покращення результатів лікування пацієнтів. Має плеяду учнів, які послідовно впроваджують науково-практичні надбання в різних куточках України.

Виступає головним автором більше ніж 300 наукових друкованих праць з питань ангіології, флебології та лімфології в виданнях, більшість з яких входить до наукової бази Scopus. Є міжнародним спікером на конгресах в країнах Західної Європи, Австралії та Америки.

Неодноразово приймала участь в міжнародних конгресах в якості запрошеного спікера. На всесвітньому конгресі флебологів в Мельбурні UIP2018, сприяла вступу  Асоціації судинних хірургів , флебологів, ангіологів України  в Всесвітню Міжнародну Організацію UIP- Union International Phlebology.

Неодноразово запрошувалась як міжнародний спікер для участі в Всесвітніх конгресах, останні з яких

Keynote speaker:

      Phlebological Congress (Poland) 2018

 • UIP congress 2018 (Мельбурн, Австралія)
 • EVF congress 2019 (Цюрих, Швейцарія)
 • UIP congress 2019 (Краків, Польща)
 • Phlebological Congress (Будапешт, Hungary)
 • IUP on-line congress 2020
 • Member of UIP (Union International Phlebology) ENGAGEMENT WORKING GROUP
 • Faculty member of the XXXVII CONGRESS OF THE ITALIAN SOCIETY FOR VASCULAR INVESTIGATION, organized as part of the XXIX World Congress of the International Union of Angiology

Входить до складу групи міжнародних експертів з питань ангіології та флеболімфології.

Journals

Editorial board:

 • Clinical Phlebology (Kiev)
 • Phlebology (Moscow)
 • Angiology and Vascular Surgery (Moscow)
 • Surgery New (Vitebsk)
 • ACTA PHLEBOLOGICA (Official Journal of the Italian College of Phlebology) т.і.